Najlepsze oświetlenie do makijażu

Wizażyści i specjaliści od oświetlenia twierdzą zgodnie, że naturalne światło dzienne to najlepsze oświetlenie do wykonywania makijażu. Jest przejrzyste i równomiernie rozproszone oraz daje w lustrze najwierniejszy obraz twarzy. W świetle padającym z okna Twoje odbicie wygląda dokładnie tak, jak widzieć Cię będzie otoczenie, gdy wyjdziesz na zewnątrz. Niestety, takie światło nie zawsze jest dostępne. Czym je zastąpić, by makijaż prezentował się jak najlepiej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Najlepsze oświetlenie do makijażu

Porównywanie światła sztucznego z naturalnym

Co to jest wskaźnik oddawania barw (CRI)?

Przy wyborze optymalnego systemu oświetlenia dla danej przestrzeni należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeden z nich to wskaźnik oddawania barw (CRI). Trzeba zauważyć, że wszystkie źródła emitują określone widmo światła. Kiedy widzimy nasze otoczenie, postrzegane przez nas kolory opierają się na tym właśnie rozkładzie widmowym. Dzięki odpowiedniemu CRI dobierzesz najlepsze oświetlenie do makijażu.

Wskaźnik oddawania barw jest miarą zdolności źródła światła do naturalnego przedstawiania kolorów oświetlanych obiektów. 

Idealne światło referencyjne to oczywiście światło dzienne, ponieważ pokazuje kolory w ich najbardziej naturalnej i precyzyjnej formie. CRI jest oceniany w skali od 0 do 100, przy czym ta ostatnia liczba odpowiada właśnie światłu dziennemu. Niżej przedstawiamy przykłady kilku źródeł światła z ich charakterystyką CRI:

CRI między 0 a 70

Źródła światła w tej kategorii indeksu obejmują:

 • świetlówki, zwane również białymi lampami przemysłowymi,
 • oprawy niskoprężne sodowe,
 • oprawy sodowe wysokoprężne, z wyjątkiem opraw białych,
 • oprawy przezroczyste na bazie rtęci.

CRI między 70 a 90

Te źródła światła wyświetlają kolory w zadowalający sposób. Niektóre z nich to:

 • oprawy metalohalogenkowe,
 • wysokoprężne oprawy sodowe.

CRI między 90 a 100

Źródła światła, których CRI jest większy niż 90, wyświetlają kolory wyraźnie i ukazują całe spektrum ich odcieni. Wśród nich znajdziemy:

 • lampy LED o wysokiej wierności,
 • niektóre oprawy metalohalogenkowe,
 • halogeny.

(więcej informacji: https://en.wikipedia.org/wiki/Color_rendering_index)

Temperatura barwowa światła

Przy wyborze światła do mieszkań czy miejsc pracy należy kierować się również jego temperaturą barwową. To współczynnik, który w dużej mierze decyduje o komforcie i precyzji wykonywania przez nas czynności. Światło ciepłe – chłodne lub naturalne – każde z nich w inny sposób wpływa na nasze samopoczucie oraz odbiór otoczenia (np. postrzeganie kolorów czy kształtów). 

Temperatura barwowa światła określa barwę światła białego wyrażoną w Kelwinach [K].  

Temperaturę określoną w ten sposób można podzielić na trzy kategorie:

 • światło ciepłe – temperatura barwowa poniżej 3300 K (światło ma cieplejszy, bardziej żółty odcień),
 • światło zimne (chłodne) – powyżej 5000 K (w kolorze zbliżające się w stronę niebieskiego),
 • światło neutralne – między 3300 a 5000 K (barwa biała, dzienna, światło jest raczej chłodne, stymulujące).

Jaka barwa światła będzie odpowiednia do wykonywania makijażu? Dzięki właściwie dobranej temperaturze barwowej skóra powinna posiadać naturalny koloryt, co ułatwia dobór odpowiedniego odcienia kosmetyków. Najlepszym rozwiązaniem jest światło o barwie neutralnej, zbliżonej do światła dziennego, która posiada temperaturę barwową w zakresie 4000 – 5500 K. Idealnie będzie więc zastosować przy toaletce oświetlenie o barwie 4000 K. Dzięki temu unikniemy przekłamań, a skóra zachowa naturalny kolor – nie będzie żółtawa, jak w ciepłym świetle, ani zbyt blada, co ma miejsce przy stosowaniu światła zimnego.

 (więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_barwowa)

Światła stosowane w kosmetyce

 • Oświetlenie LED. Ciepłe, białe światło LED posiada spektrum kolorów, które bardzo przypomina światło naturalne i rozkłada się równomiernie na Twojej twarzy. Oświetlenie LED prezentuje wysoki wskaźnik oddawania barw w granicach CRI 80-90 i występuje m.in. w spektrum temperatury barwowej 4000 – 6000 K, które wskazane jest do prac związanych z wizażem. Jest to zdecydowanie najlepsze oświetlenie do makijażu.
 • Światło fluorescencyjne. Zanim pojawiło się oświetlenie LED, do prac związanych z makijażem stosowano światło fluorescencyjne żółte i różowe. Tego typu źródeł nadal się używa do oświetlania przestrzeni, takich jak kuchnie i biura, lecz jeśli chodzi o pracę związaną z wizażem – nie ma ono zbyt pochlebnych opinii. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kiedy robisz makijaż w świetle fluorescencyjnym łatwo możesz przesadzić z podkładem, różem lub bronzerem, gdyż oświetlenie to sprawia, że ​​​​nakładane kolory widzisz w lustrze jako wyblakłe i słabe. 
 • Oświetlenie żarowe. Żarówki wolframowe stosuje się do dziś w aplikacjach do makijażu, ponieważ świecą ciepłym, podobnym do słonecznego, białym światłem.  Jednak ich złą cechą jest to, że emitują ciepło oraz powodują efekt rażenia i zmęczenia oczu.

Źródło światła gwarantujące najlepsze oświetlenie do makijażu

Posiadając już wiedzę niezbędną do dokonania oceny różnych źródeł światła sztucznego pod kątem ich przydatności do wykonywania makijażu, stwierdzamy, że najlepszym wyborem jest technologia LED. Źródła te najlepiej oddają barwy. Nie tylko pracują dłużej niż tradycyjne żarówki, ale są również energooszczędne. Żarówki wolframowe zazwyczaj dają żółty odcień światła, co utrudnia dobranie odpowiednich kolorów kosmetyków i emitują sporo ciepła – rzecz raczej mało komfortowa, kiedy siedzisz dłużej przed lustrem. Z kolei diody LED nie nagrzewają się, nie oślepiają i nie męczą oczu.

Wybierając źródła światła do lustra wizażysty należy pamiętać, że do przygotowania makijażu najlepsze jest światło rozproszone, które równomiernie oświetla twarz i likwiduje cienie. Doskonale sprawdzają się lampy wyposażone w mleczne klosze. Jedno z najlepszych rozwiązań prezentują lustra w stylu Hollywod. Oferowane przez nasz sklep produkty zaopatrzone są w źródła światła LED w mlecznobiałych oprawach przypominających kształtem tradycyjne żarówki. Umieszczone zostały wokół zwierciadła, co doskonale wpływa na równomierność oświetlenia. Posiadają przeważnie najlepiej sprawdzającą się przy makijażu temperaturę barwową 4000 K i współczynnik odwzorowania barw CRI 90. Dzięki tym cechom emitowane światło jest najbardziej zbliżone do naturalnego.


W lampi.pl znajdziesz lustra do makijażu w stylu Hollywood z własnym systemem oświetleniowym. Źródła światła LED zostały tak dobrane, by wykonanie makijażu było jak najbardziej efektywne. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

Dodaj komentarz