Lustra szlifowane a lustra fazowane

Rama i rozmiar lustra są zawsze pierwszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy dostosowywaniu lustra do swojej przestrzeni. W zależności od dostępnej powierzchni lub miejsca, w którym chcesz umieścić lustro, jego rozmiar nie będzie najważniejszą decyzją. Znacznie bardziej istotne może okazać się podjęcie decyzji o tym, czy ma to być lustro szlifowane, czy też fazowane. Ten artykuł podpowie, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju obrzeża lustra.

Lustra cięte tylko do oprawiania w ramach.  W sklepach najczęściej oferowane są lustra cięte, nie zostały one poddane dodatkowej obróbce i posiadają ostre krawędzie. Z tego powodu umieszcza się je od razu w ozdobnych ramach, które sprawiają, że użytkowanie luster jest bezpieczne, a dodatkowo nadają one wnętrzu odpowiedniego charakteru. Jedyny element determinujący wybór tego typu lustra to po prostu jego rama, która powinna odpowiednio współgrać ze stylem i przeznaczeniem pomieszczenia.

Lustra szlifowane – najczęściej stosowane w mieszkaniach

Lustra szlifowane to nic innego jak minimalistyczne lustra cięte, w których krawędzie zostały zeszlifowane pod kątem prostym. Dzięki takiej obróbce są one bezpieczne i nie kaleczą, a ponadto posiadają ścianki idealnie gładkie, z wyraźnym połyskiem. Często ich szlif jest celowo zmatowiony. Szlifowanie stosuje się z reguły do cieńszych luster.

Lustra szlifowane z prostymi krawędziami to często spotykane rozwiązanie, które wpisuje się zarówno w styl nowoczesny, jak i scandi czy industrialny. Nadają się do powieszenia bezpośrednio na ścianie, drzwiach szafy lub w dowolnej wnęce. Lustra szlifowane występują też w łazienkach, stanowiąc spójną aranżację z płytkami ściennymi.

W sklepie internetowym lampi.pl oferowane są między innymi szlifowane lustra do toaletek w stylu Hollywood ze zintegrowanym oświetleniem LED umieszczonym wokół szklanej tafli.

lustra szlifowane
Lustro Hollywood ze szlifowaną taflą szkła.

Co to jest lustro fazowane?

Lustro fazowane posiada krawędzie ścięte pod określonymi kątem. Ta ukośna część lustra może mieć różną szerokość. Fazowanie wykonuje się jedynie na krawędziach, środek tafli pozostaje niezmieniony i posiada standardową grubość. Krawędzie lustra są fazowane, aby uzyskać wykończenie przypominające ramę, pasującą do różnych stylów i zastosowań wnętrz.

Jak wykonuje się lustra fazowane?

Lustra fazowane powstają przez utworzenie na ich krawędziach ukośnego pasa szlifu. Szerokość takiego skosu może być różna. Najczęściej zamyka się w granicach 0,6 – 3,0 cm. Padające na brzegi światło ulega na skosach załamaniu w inny sposób, niż na pozostałej powierzchni lustra. Tworzą się dzięki temu przyciągające wzrok ciekawe efekty wizualne, nieraz nawet przypominające tęczę.

Maszyny do ukosowania szkła są obecnie najczęściej stosowane do uzyskiwania faz. Starsze metody opierały się na ręcznym szlifowaniu papierami i ściernicami o różnych ziarnach w celu uzyskania jednolitej powierzchni ukosu.

Lustra fazowane – dlaczego warto je wybrać?

Widząc lustra fazowane od razu zorientujesz się, że oferują one o wiele więcej niż szlifowane.

  • Po pierwsze – dzięki starannie wykończonym krawędziom – dodają głębi pomieszczeniu.
  • Po drugie – tworzą wrażenie większej przestrzeni, szczególnie w przypadku projektów minimalistycznych. 
  • Po trzecie – sprawiają, że niedoświetlone wnętrza wydają się jaśniejsze.

Ze względu na skosy, lustra fazowane są uznawane za eleganckie i wystarczająco dekoracyjne, aby zrezygnować z oprawiania ich w ramy. Dzięki szlifowaniu i wykańczaniu krawędzi mniejsze skazy i niedoskonałości powstałe podczas cięcia są eliminowane i zastępowane czystą, wypolerowaną powierzchnią. Skosy polerskie pomagają więc wyeliminować obawy związane z ostrymi krawędziami luster.

W naszym sklepie internetowym proponujemy fazowane lustra do toaletek w stylu Hollywood. Dopracowany wygląd sprawia, że światło odbija się w wyjątkowy sposób, tworząc z nich praktyczny, a jednocześnie dekoracyjny element wnętrza łazienki, sypialni lub garderoby.

Czy oprawiać lustra fazowane?

Bez względu na to, czy są oprawione, czy nie, lustra fazowane zawsze wyglądają pięknie. Style takie jak chippendale, wiktoriański, barokowy czy wenecki można uzupełnić, dodając stylistyczne ramki do fazowanych luster. Jednak niektóre style odżegnują się od stosowania jakichkolwiek ram, a inne (np. deco, nouveau) stawiają na lustra jedynie szlifowane.

Pozbawione ram lustra fazowane z reguły wyglądają doskonale, szczególnie w przypadku minimalistycznego designu. Fazowane krawędzie dają wrażenie większej przestrzeni, a także z powodzeniem pełnią funkcję ramy.

lustra fazowane
Lustro Hollywood z fazowaną taflą szkła.

Lustro fazowane w pomieszczeniu

Z ramą, jak i bez niej fazowane lustra z łatwością wtapiają się w dowolny projekt pomieszczenia bez narzucania wizualnej dominacji nad resztą wyposażenia. Mimo to fazowane lustra stają się centralnym punktem każdej scenerii, często dodając wnętrzu nuty wyjątkowej elegancji. Szczególnie ma to miejsce, gdy zostaną umieszczone w gabinecie, bibliotece, czy w salonie nad kredensem lub kominkiem. Dzięki lustrom fazowanym każde pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i jasne. 

Lustra szlifowane i fazowane – gdzie je umieścić?

W mieszkaniach i domach lustra używane są w pomieszczeniach o różnych funkcjach. Właśnie dlatego zalecamy użycie odpowiednich luster:

  • w przedpokojach często montowane są duże, fazowane lustra ścienne, aby uzyskać wrażenie większej przestrzeni i odbijać więcej światła. Wpływa to dodatnio na atrakcyjność wizualną,
  • salon może być ozdobiony fazowanymi lustrami tylko w strategicznych miejscach, takich jak kominki lub w określonych, godnych zaprezentowania punktach,
  • w łazienkach może zostać zastosowane lustro szlifowane, ponieważ tak naprawdę przede wszystkim liczy się jego jakość odbicia,
  • sypialnia wymaga lustra pełnowymiarowego i portretowego do wykonywania makijażu i układania włosów.

W sklepie lampi.pl znajdziecie lustra do makijażu w stylu Hollywood z własnym systemem oświetleniowym. Posiadają wykończenie krawędzi zarówno szlifowane, jak i fazowane.


Lustra fazowane posiadają lepszy wygląd niż szlifowane, gdyż nadają Twojej przestrzeni dodatkowego blasku. Nie oznacza to jednak, że pasują wszędzie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej wyboru luster do Twojego domu.

Dodaj komentarz